Sign In Forgot Password

                                            Boards & Committees

Executive Committee
David Sacks President
Michael Harris Past President
Jeff Masors Executive V.P.
Matthew Lee V.P.
Mimi Goldman Secretary
Barry Sack  Treasurer
Richard Cohen V.P. Security
Cheryl Liebling Asst.Treasurer

Rabbi Jon Spira-Savett

Board of Directors
Leon Goldstein
Becky Green

Eileen Beckhardt-Freedman
Matthew Lee
Daniel Palmer
William Schwartz
David Fox
Carol Gorelick - Sisterhood
Don Gorelick  - Mens Club

Ritual Committee
Helen Honorow - Chair
Stan Juda
Les Mildenburg
Lisa Bonneau
Mara Friedman
Anita Hazard
Rena Perelmuter
Larry Rubin
Karen Herman
Michael Harris
Jeff Masors
David Sacks
Rabbi Jon Spira-Savett

Program Committee
Jeffrey Masors – co-chair
Ellie Schwartz – co-chair
Miriam Bogen
Samuel Bogen
Ruth Harris
Dan Heck
Laura Horowitz
Sheryl Rich-Kern
Rabbi Jon Spira-Savett
Abner Taub

Finance Committee
Cheryl Liebling - Chair
Michael Harris
Barry Sack
William Pike
David Sacks
Richard Cohen
Michael Rosenblum
Rabbi Jon Spira-Savett

Security Committee
Harris Greenstone – co-chair
Richard Cohen – co-chair
Leon Goldstein
Bill Goodman
Michael Harris
Robert Kaiser
Jessie Mocle
David Fox
David Sacks
Rabbi Jon Spira-Savett

 

Fundraising Committee
Bill Schwartz - Chair
Alan Green
Leon Goldstein
Gabi Zeira
Barry Sack
Jane Goldsmith

Ann Fabian
Eileen Beckhardt-Freedman

Membership Committee
Rosalee Treitel – Chair
Leon Goldstein
Wendy Kolopsky
Larry Rubin
Cheryl Liebling

Cemetery Committee
Alan Green- Chair
Bill Barry
Elliot Eisenberg
Carol Gorelick
Michael Harris
Marty Lorrey
Abner Taub
Bob Vega
Rabbi Jon Spira-Savett

Growth Committee
Matthew Lee - Chair
Leon Goldstein
Cheryl Liebling
Michael Harris
Rabbi Jon Spira-Savett

Outreach and
Communications

Committee
Daniel Palmer - Chair
Joe Savitch
Mara Friedman
Esther Kosofsky

High Holiday Committee
Chris Savage - Chair
Les Mildenberg
Stan Juda
Barry Sack
Craig Parsons-Kerins
Richard Cohen

Education/School Committee
Matthew Lee
David Sacks
Jeff Masors
Liz Eckley
Olga Fain
Jane Goodman
Carol Gorelick
Esther Kosofsky
Laura Brody Young

Rabbi Jon Spira-Savett
Sarit Ferreira

Interior Committee
Elaine Brody - Chair
David Kosofsky

Eileen Beckhardt-Freedman
Ruth Harris
Gabi Zeira

COVID-19 Task Group
Richard Cohen – Chair
Bill Goodman
Becky Green
Carol Gorelick
Harris Greenstone
Helen Honorow
William Schwartz
Michael Harris
David Sacks
Rabbi Jon Spira-Savett

Tzedek (Social Justice Committee)
Marsha Feder – Co-Chair
Liz Eckley – Co-Chair
Carol Mann-Cohen
Laura Hegfield

Evaluation Committee
Lisa Bonneau
Matthew Lee
Mara Friedman
Mimi Goldman
David Sacks

Volunteer Coordinator
Leon Goldstein

House Committee
Michael Harris
David Fox - Technology

Israel Affairs
Ruth Harris – Chair

 

Rabbi Liaison
Marsha Feder - Chair
Jane Goodman
Larry Rubin
Louis Haskell

Keter Shem Tov
Judy Goldstein
Leon Goldstein
Laura Horowitz
Shirley Lelchuk
Michael Rosenblum
Gabi Zeira

Nominating Committee
(2020-2021)
Michael Harris
Bill Barry
Jeff Masors

.

Men’s Club - B.O.D.
Don Gorelick - President
Mark Dickens
David Fox
Adam Wolff
Sam Fain
Robert Pill
Matthew Lee
Mike Lipkind
David Hunt

Chesed Committee
Marsha Feder and Liz Eckley, Chairs
Amanda Rezaoui
Carol Kaplan
Carol Mann-Cohen
Chur Masors
Eileen Beckhardt-Freedman
Elaine Brody
Heather Winer
Helen Honorow
Ida Stanger

Stacy Garnick

Sisterhood Board
Carol Gorelick - President
Becky Green
Eileen Morin
Marsha Feder
Roz
Sandler
Roselee Treitel
Eileen Beckhardt-Freedman
Liz Eckley
Ida Stranger Mildenberg
Robin Rubin

 

.

Sat, July 4 2020 12 Tammuz 5780